Okolí

Velké Karlovice se nacházejí východně od okresního města Vsetín, od kterého jsou vzdáleny asi 25 km, v předhůří Karpat. Průměrná nadmořská výška je 512 m. Obec je pohraniční. Z jedné strany je ohraničena Javorníky a z druhé Beskydy. Nejvyšší hora na území Velkých Karlovic je Vysoká – 1024m. Pod kótou Trojačka pramení řeka Horní, nebo také Vsetínská Bečva. V údolí Jezerné je karlovské jezero, o kterém napsal pohádku Karel Jaromír Erben. Velké Karlovice s rozlohou 82 Km² patří mezi největší obce v České republice. Velké Karlovice se dělí na několik údolí: Bzové, Jezerné, Pluskovec, Miloňov, Miloňovky, Leskové, Podťaté a Tísňavy. Dále tu najdeme ještě více malých údolíček. Bájnou horou je Soláň (861m). V současnosti mají Karlovice asi kolem 3000 obyvatel.

Aktivity:

Nejbližší vyhřívané koupaliště 4 km (tenisové kurty, hřiště), Wellness Horal - termální bazény s teplotou až 36 °C , rozšířený saunový svět a kardio fitness centrum, vodní nádrž a přírodní koupaliště v Karolince 8 km, aquapark ve Frenštátě p. Radhoštěm. V zimě 5 lyžařských vleků s umělým zasněžováním a nočním lyžováním 4 km (skibus zdarma), půjčovna lyží 5 km, běžecké tratě v okolí. Jízdy na koních, minigolf, bowling 800 m. Výlety: turistika v oblasti Beskyd (Radhošť, Pustevny, Soláň, Čarták), návštěva Vsetína, Rožnova p. Radhoštěm (skanzen a valašské muzeum v přírodě), Kopřivnice (muzeum automobilů), Karolinka (sklárny), Štramberk a Hukvald.

Památky ve Velkých Karlovicích

V 18. stol. vznikaly v Karlovicích typické valašské stavby. Byly stavěny především ze dřeva a kamene.

Kostel:

Nejznámější typickou valašskou stavbou je karlovský kostel pany Marie Sněžné spolu s roubenou farou z roku 1754. Kostel je postaven ve stylu lidového baroka ve tvaru kříže. Stavěl jej Jan Žák z Hažovic spolu s karlovskými občany. U kostela stojí dvě lípy, které však byly poškozeny vichřicí. O kostelu se také traduje, že na něm nebylo použito jediného hřebíku.

Fojtství:

Další významnou kulturní památkou je karlovské fojství ve Bzovém. Fojství bylo postaveno roku 1793. Do obdelníku obestavěný dvůr s hospodářskými staveními, obrovskou lípou a potokem tvoří v krásném prostředí dokonalý harmonický celek. V Rožnovském skanzenu můžeme nalézt budovu s názvem fojství z Velkých Karlovic, jedná se však pouze o jeho kopii. Fojství je známo především z filmu, jako jsou např. Stíny horkého léta režiséra Františka Vláčila, nebo Polévka ze sekyry a další.

Muzeum:

Karlovice mají i své vlastní muzeum v bývalém kupeckém domě, který byl postaven roku 1813. Budova je napůl dřevěná, napůl zděná. Součástí budovy býval také obchod, v tom je dnes ono muzeum umístěno. Dnes je tento objekt památkově chráněný. Návštěvník může shlédnout expozice, které poskytují výmluvný a charakteristický obraz života lidí v tomto koutu Valašska.

Panský dům:

Ve Velkých Karlovicích si Šalamoun Reich, majitel skláren, v roce 1842 nechal postavit své sídlo: Panský dům. Ve své době byl vrcholem modernosti, stěny byly vyzdobeny okrasnými druhy dřeva, loveckými trofejemi. K panskému domu patřil také přírodní park v Miloňovkách, kde má také Š. Reich svou hrobku.

Více informací na www.velkekarlovice.cz